Home  
  Model Schemas
     - BrainMetaL base
     - BrainML base
     - Protocols
  Validation
  Purpose
     - Usage
     - FAQ
  Architecture
     - Components
     - Specification
  Extensions
     - Protocols
  About this Site
     - How to Query
     - How to Submit
  Contributors
  Workshops
  Links
 
User ID
Password


  Rosters for Terminology Workshops



These neuroscience terminology workshops were supported by two sources. Early terminology meetings were funded by the Society for Neuroscience under a generous gift from Paul Allen and Jody Patton and under contract (NIH 597 Order No. 263-MD-409125-1) from NIMH, NINDS, and NIDA. Later workshops were part of the NIH Neuroscience Blueprint Neurosicence Information Framework Phases I and II, funded by Contract No. HHSN271200577531C via NIDA to Weill Cornell Medical College; BrainML representation and BrainML08 development are supported by MH57153 from NIMH and computational and related metadata partially funded by MH68012 from NIMH, both to Weill Cornell Medical College.

We thank the many engaged and productive participants at these workshops, who are listed below:

Invertebrate Identified Neurons
Chris Comer
Scott Emmons
W. Otto Friesen
Daniel Gardner (co-chair)
David Hall
Gwen Jacobs (co-chair)
Paul Katz
Robin Lints
Maryann Martone (co-chair)
Leonid Moroz
Klaudiusz Weiss

Visual Neuroscience I & II
Enrique Rodriguez-Boulan
Aniruddha Das
Daniel Gardner (chair)
Esther P. Gardner
David Goldberg (scribe)
Michael E. Goldberg
Bernice Grafstein
Ray Guillery
Steve Lisberger
Margaret S. Livingstone
Carol Mason
S. Murray Sherman
Ralph M. Siegel
David Van Essen
Jonathan D. Victor
Joshua Wallman

Hippocampus I & II
Giorgio Ascoli
David Foster
Fred Gage
Daniel Gardner (chair)
Esther Gardner (scribe) Matthew Jones
Pierre-Pas Lenck-Santini
Ed Lien
Thomas J. McHugh
Teresa Milner
Matt Nolan
Jason Pyle
Morgan Sheng

Nonpyramidal Cortical Neurons
(organized by the Petilla Interneuron Terminology Group)
Lidia Alonso
Stewart Anderson
Giorgio Ascoli (NIF PD and co-leader)
Ruth Benavides
Andreas Burkhalter
Gyorgy Buzsaki
Bruno Cauli
Javier DeFelipe
Alfonso Fairen
Dirk Feldmeyer
Gordon J. Fishel
Yves Fregnac
Tamas Freund
Karube Fukuyi
Jesse Goldberg
Moritz Helmstaedter
Takao Hensch
Zoltan Kisvarday
Bertrand Lambolez
David Lewis
Oscar Alicante Marin
Henry Markram
Carl Petersen
Kathy Rockland
Jean Rossier
Alison Rowan
Bernardo Rudy
Peter Somogyi
Jochen Staiger
Gabor Tamas
Alex Thompson
Maria Toledo-Rodriguez
Yun Wang
David West
Rafa Yuste (co-leader)

Computational Neuroscience and Modeling
Vladimir Brezina
Sharon Crook
Andrew Davison
Jianfeng Feng
Daniel Gardner (chair)
Esther P. Gardner
David Goldberg (co-chair and scribe)
Fred Howell
Philip Lord
Ralph Meier
Klaus Pawelzik
Raphael Ritz
Leslie S. Smith
Susan Wearne

Cerebellum
Mihail Bota
Douglas Bowden
Daniel Gardner (chair)
Esther Gardner
David Goldberg (scribe)
Dieter Jaeger
Kathleen Millen
Jennifer Raymond
Izumi Sugihara
...and one anonymous participant

Human Neuroimaging
Peter Fox
Daniel Gardner (chair)
David Goldberg
Doug Greve
Andrew Janke
David Kennedy
Peter Kochunov
Joseph Maldjian
Thomas Nichols
Finn Nielsen
Jose Pardo
Russel Poldrack
Nicholas Schiff
Stephen Strother
John Suckling
Jack Van Horn (scribe and co-chair)

Microscopy and Neuronal Ultrastructure
Jennifer Bourne
Daniel T. Brown
Eric Bushong
Lisa Fong (scribe)
Daniel Gardner (co-chair)
Geoff Greene
Gwen A. Jacobs
Maryann E. Martone (co-chair)
Curtis Rueden
Bitao Shi
Nico Toni
Richard Weinberg
Laszlo Zaborsky

Molluscan Neurobiology
Paul Benjamin
Roger Croll
Daniel Gardner (chair)
Esther Gardner (scribe)
Rhanor Gillette
Katherine Graubard
Leonid Moroz
Jonathan Sweedler
Leonard K. Kaczmarek

Olfaction: Receptors and Systems
John Carlson
Richard Doty
Daniel Gardner (chair)
Esther Gardner (scribe)
Charles Greer
Peter Mombaerts
Joseph L. Price
Gordon M. Shepherd (co-chair)
Michael Shipley
Leslie Vosshall
Matt Wachoviak
Donald A. Wilson
Charles Wysocki

Neurogenetics
Maja Bucan
Jacqueline N Crawley
Justin Fallon
Daniel Gardner (co-chair)
Esther P. Gardner
Daniel Goldowitz
Gerd T Kempermann
Steven S. Scherer
Robert W. Williams (co-chair)

Neurodegenerative Disease
Jang-Ho Cha
Valina Dawson
Daniel Gardner (chair)
Esther P. Gardner
Gunnar Gouras
Michael Levine
Kalpana Merchant
Serge Przedborski
Zhuohua Zhang
Xiao-Xi Zhuang

Thalamus
Mihail Bota
Ann Butler
Daniel Gardner (co-chair)
Esther Gardner (scribe)
Edward G. Jones (co-chair)
Jon Kaas
Harvey Karten
Fred Lenz
Anne Morel
George Paxinos
Joseph L. Price
Anton Reiner
Arthur Toga
Harry Uylings
J Michael Wyss

Neurodevelopment
Arturo Alvarez-Buylla
Stewart Anderson
Holly Cline
Gordon J. Fischell
Daniel Gardner (co-chair)
Esther Gardner (scribe)
Bernice Grafstein (co-chair)
Takao K. Hensch
Alexandra L. Joyner
Darcy B. Kelley
Carol A. Mason
Susan K. McConnell
Ronald W. Oppenheim
Pasco Rakic
M. Elizabeth Ross

Behavioral Neuroscience
John H. Byrne
Jodi C. Culham
Timothy J. Ebner
Steven S. Hsiao
Daniel Gardner (co-chair)
Esther Gardner (co-chair and scribe)
Robert LaMotte
Roger Lemon
Bijan Pesaren
Marc H. Schieber
Anne Treisman
Jonathan D. Victor

Drosophila
J. Douglas Armstrong
Daniel Gardner (co-chair)
Esther Gardner (scribe)
Kei Ito
Volker Hartenstein
Linda L. Restifo
Haig Keshishian
Julie Simpson
Nick Strausfeld (co-chair)




 Webmaster

Weill Medical College of Cornell University